O stowarzyszeniu
Stowarzyszenie na Rzecz Rozwoju Perinatologii jest organizacją pożytku publicznego, którego działalność opiera się na pracy społecznej jej członków.

Stowarzyszenie na Rzecz Rozwoju Perinatologii jest organizacją pożytku publicznego, którego działalność opiera się na pracy społecznej jej członków.

Stowarzyszenie działa w Klinice Położnictwa i Perinatologii PIM, które sprawuje kompleksową opiekę nad kobietami ciężarnymi już od pierwszych dni ciąży. Pod naszą opieką są między innymi pacjentki z obciążonym wywiadem położniczym lub chorobami przewlekłymi.

Klinika Położnictwa i Perinatologii jest jednym z najbardziej doświadczonych ośrodków zajmujących się prowadzeniem ciąży u pacjentek po przeszczepieniu wątroby lub nerki. Każda ciężarna ma także możliwość wykonania pełnej diagnostyki płodu, a w razie stwierdzenia wady płodu – zabiegów wewnątrzmacicznych lub terapii płodu.
Obecnie Klinika Położnictwa i Perinatologii PIM jest jedynym z nielicznych ośrodków w Polsce, w którym wykonuje się wewnątrzmaciczne operacje i zabiegi w zakresie terapii płodu.
Centrum jest także ośrodkiem referencyjnym dla pacjentek z całego kraju, u których stwierdza się konflikt serologiczny. W razie stwierdzenia wskazań - Centrum oferuje takim pacjentkom transfuzje dopłodowe – zabiegi polegające na przetoczeniu krwi bezpośrednio do krwioobiegu płodu.

Nasz Zespół wykonuje także zabiegi laseroterapii w przypadku ciąż z rozpoznanym zespołem przetoczenia między bliźniętami (TTTS) lub z wewnątrzmacicznym zahamowaniem wzrastania jednego z płodów (sIUGR).

Naszymi pacjentami są także noworodki – przede wszystkim wcześniaki, ponieważ Uniwersyteckie Centrum Zdrowia Kobiety i Noworodka posiada w pełni wyposażony oddział intensywnej opieki noworodka z pełnym zapleczem neonatologicznym.

Celem naszego Stowarzyszenia jest:



promocja i ochrona zdrowia kobiet ciężarnych i noworodków
wspieranie i edukacja pacjentek / rodziców, których dzieci mają wady wrodzone
pomoc pacjentkom w znalezieniu specjalistów zajmujących się danym problemem medycznym
pomoc w uzyskaniu wiarygodnych medycznych informacji na temat problemu, z którym przyszło się zmierzyć rodzicom chorego płodu i dziecka
propagowanie najnowszych światowych osiągnięć w zakresie medycyny perinatalnej
wspieranie badań naukowych w zakresie medycyny perinatalnej
edukacja lekarzy w zakresie medycyny perinatalnej
pomoc w organizacji ośrodków zajmujących się diagnostyką i terapią płodu
pozyskiwanie funduszy na sprzęt niezbędny do przeprowadzania nowoczesnych operacji wewnątrzmacicznych, sprzęt dla noworodków
wsparcie dynamicznego rozwoju Kliniki Położnictwa i Perinatologii PIM zarówno w obszarze klinicznym, naukowym oraz dydaktycznym

Zarząd


prof. dr hab. n. med. Mirosław Wielgoś - Przewodniczący Zarządu
Specjalista w dziedzinie ginekologii i położnictwa oraz perinatologii, Kierownik Katedry i Kliniki Położnictwa i Ginekologii WUM. Jest uznanym w kraju i na świecie naukowcem i klinicystą. Upowszechnił nowoczesną diagnostykę i terapię choroby hemolitycznej w Polsce, wprowadził do praktyki klinicznej w Polsce wewnątrzmaciczny zabieg FETO u płodów z wrodzoną przepukliną przeponową, a także fetoskopową operację rozszczepu kręgosłupa u płodów. Inicjator powołania „Koalicji na rzecz Bezpiecznego Porodu”, współautor zarówno programu specjalizacji z zakresu perinatologii, jak również standardów postępowania w wybranych patologiach ciąży.
  Pobierz pełny biogram
dr hab. n. med. Przemysław Kosiński - Członek Zarządu
Specjalista położnictwa, ginekologii oraz perinatologii. Zajmuje się diagnostyką i terapią płodu, w tym diagnostyką inwazyjną, echokardiografią płodu wewnątrzmaciczną, terapią choroby hemolitycznej płodu oraz najbardziej precyzyjnymi operacjami fetoskopowymi u płodów z przepukliną przeponową oraz rozszczepem kręgosłupa. Przez dwa lata uczył się i pracował w Wielkiej Brytanii w King’s College Hospital w Londynie.
dr n. med. Paweł Krajewski - Członek Zarządu
Kierownik Oddziału Neonatologii w Uniwersyteckim Centrum Zdrowia Kobiety i Noworodka Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego. Od 1990 roku pracował w Oddziale Intensywnej Terapii i Anestezjologii Instytutu Pediatrii AM w Łodzi. W roku 2004 roku rozpoczął pracę w Klinice Perinatologii I Katedry Ginekologii i Położnictwa na stanowisku ordynatora Oddziału Neonatologii, a od 2012 r. pełnił obowiązki Kierownika Kliniki Neonatologii I Katedry Położnictwa i Ginekologii UM w Łodzi. Autor i współautor ponad 140 publikacji, prac naukowych i poglądowych oraz rozdziału w książce, występował także na licznych sympozjach i zjazdach. Odbył staże zagraniczne na Uniwersytecie Erazma w Rotterdamie, Columbia Presbyterian Medical Center, Nowy York, RJMS University Hospital Belfast.
dr n. med. Natalia Mazanowska - Sekretarz
Lekarz specjalista położnictwa i ginekologii, specjalista perinatologii. Pracownik I Katedry i Kliniki Położnictwa i Ginekologii Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego oraz Uniwersyteckiego Centrum Zdrowia Kobiety i Noworodka w Warszawie. W Poradni Patologii Ciąży opiekuje się pacjentkami ciężarnymi ze współistniejącymi ciężkimi chorobami internistycznymi, kardiologicznymi i chirurgicznymi, ale także pacjentkami o najwyższym ryzyku powikłań ciąży. Zajmuje się także pacjentkami z rozpoznanymi wadami płodu. W ramach działalności Poradni Konfliktu Serologicznego opiekuje się również pacjentkami z podejrzeniem choroby hemolitycznej płodu. Wykonuje referencyjne badania ultrasonograficzne oraz zabiegi inwazyjne (kordocentezy, transfuzje dopłodowe, amniopunkcje).
prof. dr hab. n. med. Bronisława Pietrzak - Skarbnik
Lekarz specjalista położnictwa i ginekologii. Pracownik I Katedry i Kliniki Położnictwa i Ginekologii Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego i Uniwersyteckiego Centrum Zdrowia Kobiety i Noworodka w Warszawie. Konsultant Wojewódzki w dziedzinie położnictwa i ginekologii dla województwa mazowieckiego. Specjalizuje się w opiece ginekologiczno-położniczej nad pacjentkami ze schyłkową niewydolnością narządów. Posiada ogromne doświadczenie w opiece nad pacjentkami z ciężkimi oraz rzadkimi chorobami współistniejącymi, w tym także nad kobietami ciężarnymi (lub planującymi ciążę) po przeszczepieniu nerki, wątroby, płuc czy serca.

Organ Nadzoru


dr n. med. Ryszard Stańczak - Przewodniczący Komisji Rewizyjnej
Absolwent Akademii Medycznej w Warszawie w 1981 r. Bezpośrednio po studiach rozpoczyna pracę w I Klinice Położnictwa i Ginekologii w Warszawie, w której zdobywa specjalizację I w zakresie medycyny społecznej oraz II stopnia w zakresie położnictwa i ginekologii. W 1995 r. uzyskuje tytuł doktora nauk medycznych. Od 2001 r. Ordynator Oddziału Położniczo Ginekologicznego w Szpitalu Powiatowym w Wołominie. W trakcie kolejnych kadencji wprowadza Oddział do II poziomu referencyjności. Liczba porodów w Oddziale plasuje go na I miejscu w tym zakresie wśród Szpitali Powiatowych w Polsce. Ukończył także Studia Podyplomowe z Zarządzania Organizacjami Ochrony Zdrowia w Szkole Głównej Handlowej w Warszawie. Jest członkiem zespołu egzaminatorów Państwowej Komisji Egzaminacyjnej z Położnictwa i Ginekologii.
dr n. med. Małgorzata Bińkowska – Członek Komisji Rewizyjnej
Lekarz specjalista położnictwa i ginekologii, specjalista endokrynologii. Długoletni pracownik Centrum Medycznego Kształcenia Podyplomowego, zastępca Ordynatora Klinicznego Oddziału Ginekologii Onkologicznej i Patologii Ciąży Klinicznego Szpitala im. W. Orłowskiego w Warszawie. Specjalizuje się w prowadzeniu ciąż trudnych oraz u pacjentek z zaburzeniami hormonalnymi.
prof. dr hab. n.med. Paweł Kamiński – Członek Komisji Rewizyjnej
Lekarz specjalista położnictwa i ginekologii, specjalista endokrynologii ginekologicznej i rozrodczości. Kierownik Kliniki Ginekologii i Ginekologii Onkologicznej Wojskowego Instytutu Medycznego w Warszawie.